Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşı, normalde idrarın içerisinde erimiş bir halde bulunan kalsiyum ve fosfat gibi minerallerin bir araya gelerek, böbrek boşlukları içinde kristaller oluşturması durumudur. Normal şartlarda idrardaki bazı kimyasal maddeler, idrar içerisinde erimiş bir halde bulunan kristallerin bir araya gelmesini engeller. Ancak bazı nedenlerden dolayı, birleşmeyi önleyici bu maddelerin miktarı azalır ve bu denge bozulur. Bunun sonucunda böbrekte taş oluşur.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Genellikle kum dediğimiz küçük böbrek taşları hiç bir belirti vermeden idrar ile atılabilir. Ancak bunlar belli bir büyüklüğe geldiğinde, idrar kanalından geçemeyeceği için kendiliğinden dışarıya atılamaz. Eğer taş idrar kanalında tıkanıklığa yol açarsa çok şiddetli böbrek ağrıları olur. Eğer bu tıkanıklık tedavi edilmezse böbrekte şişme (hidronefroz) ve daha sonra böbrek yetmezliği gelişebilir.

Böbrek taşının başlıca belirtileri; sırtta ya da yanlarda (böğür) şiddetli ağrı, kanlı idrar, ateş, bulantı, kusma, bulanık idrar ve idrar yaparken yanmadır.

Prof. Dr. Ali Fuat Atmaca’nın Böbrek Taşı Röportajı

Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Küçük böbrek taşları (4’mm den küçük) kendiliğinden düşebilir, taşın düşmesini kolaylaştırmak için, bol sıvı almak, hareket etmek (koşmak, zıplamak), bazı ilaçlar almak gibi tedaviler uygulanabilir.

Böbrek taşları 2 cm’den daha küçükse ve idrar kanalında tıkanıklığa neden olmuyorsa, ESWL (vücut dışından ultrason dalgaları ile taşın kırılması) işlemi uygulanabilir. Yine bu durumdaki taşlar için bir başka seçenek ise, kapalı olarak penis ucundan ve idrar kanallarından girilip, lazer ya da başka bir enerji kaynağı ile taşın kırılması  işlemidir. Bu tedaviye endoskopik taş tedavisi adı verilir. RIRS denilen bir yöntem, taş tedavisinde oldukça etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bu yöntemde böbrek içindeki taşlar özel bir alet eşliğinde lazer ile kırılmaktadır.

Böbrekteki özellikle 2 cm den büyük taşlarda perkütan nefrolititomi (PCNL) kullanılan bir başka yöntemdir. Sırttan küçük bir delik ile girilerek taşlara ulaşılır. Taşlar ultrasonik ya da pnömatik dalgalarla kırılırak temizlenir.

Bu Yazımızda Böbrek Taşı

Hakkında Bilgi Verdik

Daha detaylı bilgi için iletişim sayfasında bulunan bilgilerden ya da iletişim formundan Prof. Dr. Ali Fuat Atmaca ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Almak İçin Tıklayın!