Hipospadias Nedir?

Hipospadias ya da yarım sünnet, erkek çocuklarda doğuştan görülen bir bozukluktur. İdrar kanalı normalde penis ucunda sonlanır. Hipospadiaslı çocukta ise idrar kanalı penisin ucunda değil, penisin alt yüzünde, daha geride bir yerde sonlanır. 

Hatta idrar kanalının açılma noktası testis torbasında bile olabilir. Sonlanma noktası ne kadar geride olursa durum o kadar ciddidir. Hipospadiaslı çocukların çoğunda idrar kanalı penis ucuna yakın bir yerde sonlanır. Hipospadiasın görülme sıklığı yaklaşık olarak “300 erkek doğumda 1” dir.

Hipospadias Belirtileri Nelerdir?

  • İdrar kanalının penis ucunda değil, penisin alt yüzünde ve daha geride olması
  • Penis başının yassı olması
  • Sünnet derisinin penis başının alt yüzünde oluşmaması (yarım sünnetli)
  • Sertleşme ile penisin aşağıya doğru eğrilmesi
  • İşeme sırasında idrarın karşıya doğru değil ayaklara doğru akar. Bu yüzden bu çocuklar ayakta çiş yapamaz, oturarak çiş yapmak zorunda kalırlar.

Hipospadias Tanısı Nasıl Konur?

Tanı, doktorun bebeği görmesi ve muayenesi ile kolayca konur. Bazen hipospadiaslı çocuklarda sünnet derisi normal olabilir ve sünnet derisi geriye doğru sıyrılmadan hipospadias tespit edilemeyebilir. Günümüzde gebelik esnasında çekilen ultrasonografi ile de doğum öncesi bu hastalığın tanısını koymak mümkündür.

Hipospadiaslı çocuklarda inmemiş testis ve kasık fıtığı gibi problemler de sık görülür. Bu yüzden bu çocukların testislerinin torbada olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

Bazı hipospadiaslı çocuklarda cinsiyet farklılaşması ile ilgili sorunlar da görülebilir. Bu nedenle şüpheli çocuklarda cinsiyet ayırım testleri (kromozom analizi gibi) yapılmalıdır.

Hipospadias Tedavisi Nasıldır?

Hipospadiasın tek tedavisi ameliyattır.  Ameliyatta, idrar kanalının açıldığı nokta ile penis ucu arasında oluşmamış olan idrar kanalı tamamlanarak yeni bir idrar kanalı oluşturulur.

Yassılaşmış bir halde bulunan penis başına, normalde olması gereken konik şekil verilir. Eğer sertleşince peniste eğrilik oluşuyorsa, ameliyat sırasında penisin eğriliğine neden olan bantlar temizlenir ve penis sertleştiğinde düz olacak şekler getirilir.

Hipospadiasın türüne göre uygulanacak olan değişik ameliyat teknikleri bulunur. Ameliyatın süresi, seçilen tekniğe göre 1-4 saat arasında değişebilir.

Sünnet derisi hipospadias ameliyatında eksik idrar kanalının oluşturulması sırasında kullanılır. Bu yüzden bu kıymetli malzemenin sünnet yapılarak harcanmaması gerekir. Yani hipospadiaslı çocuklarda sünnet yapılmamalıdır.

Yapılan çalışmalarda,18. aydan sonra yapılan ameliyatlarda çocuğun psikolojik açıdan olumsuz etkilendiği gösterilmiştir. 6.aydan daha küçük yaşlarda uygulanan ameliyat ise genel anestezi riskini artırmaktadır. Bu yüzden ameliyat için en uygun zaman 6 ile 18 ay arasıdır.

Bu Yazımızda Hipospadias

Hakkında Bilgi Verdik

Daha detaylı bilgi için iletişim sayfasında bulunan bilgilerden ya da iletişim formundan Prof. Dr. Ali Fuat Atmaca ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Almak İçin Tıklayın!