Sezai Matur Ameliyat

NET GASTE – Sezai Matur Köşe Yazısı

İki hafta önce geçirdiğim ameliyat nedeniyle zorunlu olarak sizlerden ayrı kaldım.Hastalığımı ve bu süreçte yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.Yaş ilerleyince insan biraz kendini dinlemeye başlıyor.Biz de eşimle birlikte yılda en az bir defa doktora gidip, genel bir kontrolden geçmeye çalışıyoruz.

Şubat ayında yine bu amaçla SEAH’ta Prof. Dr. Ali Tamer’e gittik.Muayenenin ardından genel tetkikleri istedi.Birkaç gün sonra tahlil sonuçlarını gördüğünde yüz şeklinden olumsuz bir şeyler olduğunu anladım.Kendi alanıyla ilgili de bir iki sorun vardı ama asıl sorun PSH değerinin yüksekliğiydi.Erkeklerin baş belası prostat hastalıklarıyla ilgili en önemli göstergelerden biri olan PSH 7.4’tüPSH değeri 3’ten yukarısında risk olduğu için bana zaman geçirmeden bir üroloji doktoruna gitmemi önerdi.Doktora gidene kadar internette prostatla ilgili birçok yazı okudum.Ve Ali Tamer Hoca’nın neden ısrarla ürolojiye yönlendirdiğini anladım.SEAH’tan Doç. Dr. Osman Köse’den randevu aldım.Tahliller ve muayene sonrası mutlaka biyopsi yapmaları gerektiğini söyledi.Biyopsi için gün verdi.

10-15 dakika süren ve itinayla yapılması gereken işlemi bizzat kendisi yaptı.Bu kez biyopsi raporlarını heyecanla beklemeye başladım.Bu arada ben sürekli internette prostatla ilgili araştırmalar yapıyorum.Bir sabah biyopsi sonucunun olumsuz çıktığını rüyamda gördüm.

O gün Karasu Yenimahalle’de arkadaşlarla balık yerken biyopsi sonucumun çıktığını belirten mesaj geldi.Beni SEAH’ a bıraktılar.Biyopsi sonucunu Başhekimlik Sekreteri çıkardı.Yanımda bizim Uğur Kaya vardı.Hocaların olduğu koridora girdim.İlk Doç. Dr. Hasan Sağlam’ın kapısını gördüm.O da süreci yakından takip ediyordu.Raporu inceledi.

“Hiç moralini bozma, Bu kötünün iyisi. Evet kanser. Çok erken yakalanmış. Ameliyatla çok rahat tedavi edilebilir durumda” dedi.Kolay mı moralini bozmamak?Güya buna kendimi hazırlamıştım.Böyle bir şey olma ihtimali çok yüksekti.Sabah gördüğüm rüyanın sanki tekrarını yaşıyordum.

Hasan Hoca, tedavi süreciyle ilgili bilgilendirdi.Ancak onu dinleyecek ve anlayacak halim yoktu.İzin istedim, dışarı çıktım ama nasıl çıktım bilmiyorum.Gazeteye yürüyerek gittim.

Sonra Osman Köse hocayla telefonla konuştum.O da tedavi süreciyle ilgili benzer şeyleri söyledi.Kendimi toparlamam birkaç gün sürdü.Tedavi için birkaç alternatif yol vardı.

Ancak en ideali robotla yapılan ameliyattı.Bu ameliyat yaklaşık 2 yıldır SEAH’ta da başarı ile yapılıyor.Hastalığım duyulduktan sonra arkadaşlarım, dostlarım da farklı adresler araştırdılar.

Bir yandan da biyopsiyle tespit edilen durumun dışında, yani hasta hücrelerin prostat dışına taşıp taşmadığını belirlemek için MR, kemik sintigrafi gibi görüntüleme cihazlarından yararlanıldı.Allah’tan sorun Sağlam ve Köse hocaların dediği gibi başlangıçta yakalanmıştı.En son Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Prof. Dr. Ali Fuat Atmaca Hocaya ulaştık.Bu ameliyatı uzun yıllardır başarıyla yapan Prof. Dr. Atmaca ile konuştuktan sonra kafam biraz daha rahatladı.Ameliyat için gerekli tetkikler yapıldı. Sorun olmadığı anlaşılınca Prof. Dr. Ali Fuat Hoca

“ Ameliyat için biz sizi çağıracağız” deyip bizi Sakarya’ya gönderdi.Bir gün gazetede otururken bu süreçte beni hiç yalnız bırakmayan sevgili arkadaşım Mustafa Zengin aradı.“Hazırlan ameliyata gidiyoruz” dedi.Ankara’da O’nun telefonunu almışlardı.Aramışlar, sabah beni ameliyata alacaklarını söyledi.Beni aldı. Eve götürdü.Hiç stres yapmaya fırsat kalmadan eve gidip hazırlandık.

Eşim, Mustafa ve Hüseyin Abi(Bahar) birlikte Hastaneye vardık.Sabah da ameliyata girdik.Genel anesteziyle yapılan yaklaşık 3 saat sürdü.Prof. Dr. Ali Fuat Atmaca ameliyatın başarıyla geçtiğini belirtmiş.Cuma günü olduğumuz ameliyatın ardından Pazartesi günü de taburcu olup evimize geldik.

Bir hafta sonra tekrar hastaneye gittik, kontrollerimizde her şeyin yolunda gittiğini belirtiler.Birkaç gündür de gazeteye gelmeye başladım.Kendimi iyi hissediyorum.Ancak doktor arkadaşlarım beni kendi yormamam, biraz istirahat etmem için net bir şekilde uyardılar.Bu yüzden belki birkaç gün daha yazı yazamayabilirim.Benim yaşadığım hastalıkla ilgili erkek okurlarıma tavsiyelerim var.

50 yaşın üstündeki erkekler yılda en az bir kere prostat tahlili ve tahlil sonucu gerekirse muayenesi olsunlar.Doktorlarının yönlendirmelerine de harfiyen uysunlar.Ameliyatım ve sonrasıyla ilgili daha yazacaklarım var.Onları da ara ara yazarım.Herkese sağlıklı günler diliyorum.

HABERİ GÖR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumu Gönder