Böbrek Kanseri

Böbrek Kanseri Nedir?

Böbrek kanseri, böbrekteki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasından kaynaklanır. Böbrekler kandaki zehirli maddeleri idrar yoluyla vücuttan atılmasını sağlayan önemli organlardır. Vücutta karın arka duvarına yerleşmiş olan organlardır. Böbrek kanseri böbreğin parankim adı verilen idrarı üreten kısmında bulunan hücrelerden kaynaklanır. Bunlara böbrek hücreli kanser adı verilir. Böbrek parankim kanserleri yetişkinlerde görülen tüm kanserlerin %3’ünü oluşturur. Erkeklerde görülme sıklığı 2 kat daha fazladır. Daha çok 50-60 yaşlarında görülür.  Böbrekte idrarın toplandığı havuzcuk (toplayıcı sistem) içinde gelişen kanserler de bulunmaktadır. Böbrek toplayıcı sistem kanserine pelvis renalis kanseri adı verilir. Böbrek toplayıcı sistem kanseri daha nadir görülmektedir.

Böbrek kanserinin kesin nedenini saptamak genellikle zordur. Ancak en önemli risk faktörleri sigara ve obezitedir. Ayrıca birinci derece akrabasında böbrek kanseri bulunanlar ve yüksek kan basıncı olanlar da risk altındadır.

Böbrek Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Böbrek kanseri, hastalığın erken dönemlerinde herhangi bir şikayete neden olmayabilir.  Bu evrede hastalık genellikle başka bir nedenden dolayı çekilen ultrasonografi ya da bilgisayarlı tomografide tespit edilir. Bu tür tümörler daha erken evrede tespit edildikleri için, hem tedavileri daha kolay olmakta, hem de kanserden tamamen kurtulma olasılığı artmaktadır.

Böbrek Kanserinin Belirtileri

Böbrek Kanserinin Belirtileri

Hastalığın ilerlemesiyle birlikte bir takım şikayetler ortaya çıkmaya başlar. Bu şikayetler;

İdrarda Kan Görülmesi

Kanlı İdrar

Böbrek Bölgesinde Kitle

Ağrı

İştahsızlık

Genel Hastalık Hali

Kilo Kaybı

Tekrarlayıcı Yüksek Ateş

Yüksek Kan Basıncı (Hipertansiyon)

Kansızlık (Anemi)

Akciğerlere yayıldıysa öksürük, nefes darlığı, kanlı balgam çıkarma

Kemiklere yayıldıysa kemik ağrıları

Beyine yayıldıysa baş ağrısı, felç, şuur kaybı

Böbrek Kanserinin Tanısı Nasıl Konur?

Hastalığın en önemli üç belirtisi idrarda gözle görülür kanama, yan ağrısı ve ele gelen kitledir. Ancak bu üç belirti hastaların ancak %10-15’inde birlikte görülür. Hastalık genellikle herhangi bir nedenle yapılan görüntüleme sırasında tesadüfen saptanır. Utrason, tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinin yaygın olarak kullanımı ile rastlantısal olarak tanı konulan böbrek kanserlerinin sayısı giderek artmaktadır. Günümüzde artık böbrek kanserlerinin 3/4 ’ü rastlantısal olarak tespit edilmektedir.

Bazı hastalar ise hastalığın vücutta başka yerlere yayılması (metastaz) sonucu ortaya çıkan şikayetler nedeniyle doktora başvurur.  Örneğin hastalığın akciğere sıçraması sonucu öksürük ve nefes darlığı, kemiklere sıçraması sonucu kemik ağrısı veya kırık oluşması gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

Böbrek Kanserinin Tedavisi Nasıldır?

Hastalığın tedavisi, kanserin evresine bağlıdır. Tedaviden önce evreleme işleminin yapılması gerekir.

1. Evre böbrek kanserinde tümör böbrek içinde ve 7 cm’den daha küçüktür.
2. Evre böbrek kanserinde tümör böbrek içinde ve tümörün büyüklüğü 7 cm’in üzerindedir.
3. Evre böbrek kanserinde, tümör çevre dokulara ve lenf bezlerine yayılmıştır.
4. Evre böbrek kanserinde, tümör lenf bezleri, kemikler, akciğer ve karaciğer gibi uzak organlara yayılmıştır.

Parsiyel Nefrektomi

Parsiyel Nefrektomi

Hastalık tanısı konulduğunda eğer hastalık vücudun diğer bölgelerine yayılmadıysa böbrek cerrahi olarak çıkartılır. Böbreğin ameliyat ile alınması işlemine radikal nefrektomi adı verilir. Tümörün büyüklüğüne ve bulunduğu yere göre uygulanan cerrahi işlem değişir. Böbrek etrafındaki yağ dokularıyla birlikte tamamen alınırsa bu işleme radikal nefrektomi denir. Radikal nefrektomi açık, laparoskopik ya da robotik cerrahi yöntemi ile uygulanabilir. Sadece tümörün olduğu böbrek kısmı alınır, böbreğin kalanı bırakılırsa bu işleme de parsiyel nefrektomi adı verilir. Böbrek kanseri ameliyatları üroloji doktorları tarafından yapılır.

Böbreğin alınması yani nefrektomi işlemi açıklaparoskopik ya da robotik cerrahi yöntemlerle yapılabilir. Robotik nefrektomide cerrah ameliyatı, hastanın karın duvarında açılan ve her biri yaklaşık 1 cm olan küçük kesilerlerden karın içine gönderilen robotik kollar ile yapar. İnsan elinin yapamadığı manevraları yapabilme özelliği olan robotik kollar, insan elinin ulaşamadığı dar alanlara rahatça ulaşabilir. Yine açık cerrahi işlemler sırasında yaşanan el titremesi sonunu robotik cerrahide görülmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumu Gönder