Sünnet Nedir?

Sünnet

Sünnet, penis başını örten derinin kesilerek, penis başının görünür bir hale getirilmesi işlemidir. Sünnetin genellikle yapılma nedeni müslüman ve yahudi toplumlarında olduğu gibi dini sebeplerdir.

Ancak bazen tıbbi nedenlerden dolayı da yapılmaktadır. Balanit, fimozis, VUR gibi durumlarda tıbbi nedenlerden dolayı sünnetin yapılması gerekebilir.

Penis ucundaki derinin iltihabına balanit, sünnet derisinin ucundaki açıklığın kapamasına da fimozis denir. Fimozis halk arasında bitiklik olarak bilinir.

Sünnet Ne Zaman Yapılmalıdır?

Tıbbi zorunluluk varsa her yaşta yapılır. Ancak genellikle 2 ile 6 yaş arasında yapılmaması önerilir.

Sünnet Nasıl Yapılır?

Sünnetin mutlaka ameliyathane ortamında yapılması gerekir. İşlem genel anestezi altında (nadiren lokal anesteziyle) yapılır. Birçok teknik mevcuttur, hepsinde amaç penisi örten deriyi kesmek, kanama kontrolü yapmak ve kesik uçları dikmektir

Sünneti Kim Yapar?

Sünnet cerrahi bir işlemdir ve asla küçümsenmemelidir. Mutlaka ve mutlaka bu konuda uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Sünnet, üroloji, çocuk cerrahisi ve çocuk ürolojisi doktorlarınca yapılmaktadır.

Bu Yazımızda Sünnet

Hakkında Bilgi Verdik

Daha detaylı bilgi için iletişim sayfasında bulunan bilgilerden ya da iletişim formundan Prof. Dr. Ali Fuat Atmaca ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Almak İçin Tıklayın!