İktidarsızlık Nedir?

İktidarsızlık, peniste cinsel ilişki için yeterli sertliğin oluşmaması ya da oluşan sertliğin sürdürülememesi halidir. Erektil disfonksiyon ya da empotans olarak da bilinir. Bu sorunun iktidarsızlık olarak kabul edilebilmesi için, bu şikayetlerin en az 6 ay sürmesi gerekmektedir.

Penis içinde, iki adet, içi sümgerimsi bir dokudan oluşan silindir şeklinde yapılar bulunur. Cinsel istek ve uyarı olduğunda, bu yapıların içine kan hücum eder. Daha sonra kapakçıklar kapanır ve içeri giren kan geri çıkamaz. Kan bu boşluklarda bir süre kalır. Böylece penis şişer ve uzar. Bu durma ereksiyon (sertleşme) denir. Boşalma olduktan sonra, kapakçıklar açılır ve boşluklarda tutulan kan, tekrar dolaşıma karışır.

İktidarsızlık nedenleri arasında, psikolojik hastalıklar, yoğun stres, kalp hastalığı, diyabet, geçirilmiş pelvik cerrahi, obezite (şişmanlık), tansiyon yüksekliği (hipertansiyon), bazı sinir sistemi hastalıkları, hormonal dengesizlik, tütün kullanımı, alkolizm ve bazı ilaçların ilaç yan etkisi bulunmaktadır.

Tedavisinde yaşam şeklindeki değişiklikler, ağız yoluyla kullanılan ya da penis içine uygulanan bazı ilaçlara rağmen düzelmeyen durumlarda, en son çare olarak penis protezi (mutluluk çubuğu) takılır.

Bu Yazımızda İktidarsızlık

Hakkında Bilgi Verdik

Daha detaylı bilgi için iletişim sayfasında bulunan bilgilerden ya da iletişim formundan Prof. Dr. Ali Fuat Atmaca ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Almak İçin Tıklayın!