İnmemiş Testis Nedir?

İnmemiş testis, erkek çocuklarında en sık görülen doğumsal anomalilerden biri olup zamanında doğan erkek bebeklerde %2-9 oranında görülür. Bu oran 1 yaşını tamamlayan çocuklarda %0.8-1.0 olarak bildirilmektedir. İnmemiş testis öyküsü olan erkeklerde kısırlık riskinin arttığı tespit edilmiştir.

Bununla birlikte erken cerrahi müdahalenin üreme potansiyeli üzerine olumlu etkileri olduğu, testislerdeki yıkıcı etkileri engellediği, testis kanseri riskini azalttığı ve psikososyal faydalarının olduğu bilinmektedir. Bu nedenlerden dolayı inmemiş testiste cerrahi uygulanması gereken yaş önemlidir.

İnmemiş testisi olan bebeklerde, 6’ıncı aya kadar testislerin kendiliğinden torbaya inmesi beklenir. Ancak bir yaşına kadar torbaya inmeyen testisin artık kendi kendine inmesi pek mümkün değildir. Tedavi edilmediği zaman, 1-2 yaşından sonra inmemiş testislerde ciddi sorunlar görülebilir.

İnmemiş testisin tedavisi ameliyattır. Ameliyat için en ideal yaş aralığı olan 6 -12 ay arasıdır. İnmemiş testis tedavisinde hormon tedavisi de seçenekler arasındadır, ancak başarı oranlarının çok düşük olduğunun anlaşılması nedeniyle artık günümüzde tercih edilmektedir.

Bu Yazımızda İnmemiş Testis

Hakkında Bilgi Verdik

Daha detaylı bilgi için iletişim sayfasında bulunan bilgilerden ya da iletişim formundan Prof. Dr. Ali Fuat Atmaca ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Almak İçin Tıklayın!