Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma ya da tıp dilindeki adıyla prematür ejakülasyon, cinsel birleşmeden önce ya da ilk 1 dakika içindeki boşalma olarak tanımlanmıştır. Sık rastlanan bir sorun olmasına rağmen nedeni, altta yatan biyolojik ve psikojenik faktörler henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Erken boşalma, kişinin ve eşinin hem cinsel yaşamlarının kalitesini hem de psikolojik durumlarını olumsuz etkilemektedir. Erken boşalma, erkelerde cinsel sorunlar arasında en sık görülenidir. Türk erkeklerinde yaklaşık her 5 erkekten 1 inde erken boşalma sorunu yaşanmaktadır.

Erken Boşalma Çeşitleri Nelerdir?

Yaşam boyu devam eden prematür ejekülasyon

İlk cinsel ilişkide başlayan ve yaşam boyu süren erken boşalmadır. Primer prematür ejekülasyon olarak da bilinir.

Kazanılmış prematür ejekülasyon

Cinsel ilişkinin ilk başladığı zamanlarda böyle bir sorun yoktur. Ancak daha sonraki dönemlerde ortaya çıkar.

Değişken prematür ejekülasyon

Bazı zamanlarda boşalma erken olur. Bazı zamanlarda da normal boşalma yaşamaktadır. Erken boşalmanın en sık görülen şeklidir.

Duyusal değişken prematür ejekülasyon

Kişinin boşalması aslında normaldir. Ancak kişide erken boşalacağı endişesi bulunmaktadır.

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?

Yaşam boyu devam eden erken boşalmanın nedeni tam olarak belli değildir. Değişken ve duyusal değişken erken boşalmanın altında ise psikolojik nedenler yatmaktadır. Kazanılmış erken boşalmanın ise çeşitli nedenleri vardır. Stres, çevresel faktörler, cinsel partner ile ilişkili sorunlar,  yaşam tarzına bağlı sorunlar erken boşalmaya neden olabilir. Guatr olarak bilinen tiroit hastalığı ve hipertiroidi gibi hormon hastalıkları erken boşalma sorununa yol açabilir. Prostat kanseri, büyümesi ve iltihabı gibi prostat hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar erken boşalmaya neden olabilir.

Erken Boşalma Tedavisi Nasıldır?

Erken boşalmanın  gerek nedeni gerekse tanımlanmasındaki farklılıklar nedeniyle, tedavisi de farklılıklar göstermektedir. İlk dönemlerde erken boşalmanın tedavisinde davranışsal ve psikoseksüel tedaviler uygulanırken, kısıtlı başarılar nedeniyle daha sonra ilaç (medikal) tedavileri üzerine yoğunlaşılmıştır. Medikal tedavide kullanılan başlıca ilaçlar, depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Bu grup ilaçların meninin gelmesini geciktirici yan etkilerinden faydalanılmaktadır.

Penis ucuna sürülen bazı krem ve jeller de erken boşalma tedavisinde kullanılır. Penis baş kısmına ve sünnet derisine sürülen jel ve kremleri, o bölgede uyuşukluk yaparak etkisini gösterir. Ancak krem ve jeller bazen kullanım miktarına göre kadın ve erkekte orgazm hissini engelleyebilmektedir.

Erken boşalmanın tedavisinde kullanılan bir başka yöntem ise egzersiz yöntemidir. Özellikle pelvik kasları çalıştıran Kegel egzersizleri kullanılır. Cinsel ilişki sırasında, kişi boşalacağını hissettiği zaman bu bölgedeki kaslarını kasar. Böylece mesane boynundaki kas yapısı da kasılır ve boşalmayı engeller.

Bu Yazımızda Erken Boşalma

Hakkında Bilgi Verdik

Daha detaylı bilgi için iletişim sayfasında bulunan bilgilerden ya da iletişim formundan Prof. Dr. Ali Fuat Atmaca ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Almak İçin Tıklayın!