Lazer Prostat Ameliyatı Nedir?

Lazer prostat ameliyatı, prostat büyümesinin cerrahi tedavisinde yaklaşık 20 yıldır kullanılmaktadır. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan ve ilaçların kesilmesinin riskli olabileceği hastalarda, klasik kapalı prostat ameliyatı olan TUR ameliyatına alternatif arayışlar, halen sürmektedir. Bugüne kadar  neodymium: Yttrium Aluminium Garnet (YAG), holmium (Ho):YAG, potassium titanyl phosphate (KTP), Lithium triborate (LBO):YAG, thulium (Tm) ve
diode lazer gibi değişik lazer teknolojileri kullanılmıştır.

Klasik TUR ameliyatında elektrik enerjisi kullanılmaktadır. Büyümüş prostat dokuları elektrik enerjisi ile kazıma (rezeksiyon) şeklinde çıkarılmaktadır. ameliyat sonrası dönemde idrarda yanma ve kanama görülebilmektedir. Ayrıca prostat dokusu çok büyük olduğunda işlem uzun sürmektedir. İşlemin uzamasıyla bir takım sıkıntıların görülebilme ihtimali de artar. Ancak Thulium lazer (ThuLEP Ameliyatı) ile her boyuttaki prostat, tamamen kapalı olarak idrar kanalından içeri girilerek ameliyat edilebilir.

Lazer Prostat Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

ThuLEP ameliyatında kullanılan lazer daha iyi kesme gücüne sahiptir ve daha az kanama, daha kısa hastanede kalış ve daha hızlı iyileşme süresi gibi avantajları bulunmaktadır.

İdrar kanalında idrar tutmayı sağlayan büzük (sfinkter) kasları, Thulium lazer enerjisinin çevre dokuları daha kolay kesmesi nedeniyle, daha az etkilenmekte ve daha az zedelenmektedir.

Geçirilmiş prostat iltihaplarına bağlı olarak prostat dokusunun kapsülünden ayrılması Thulium lazer ile daha kolay olmaktadır.

Lazer prostat ameliyatı ile ortalama sondalı kalış süresi 1-2 gündür. Hasta ameliyattan 24 saat kadar kısa bir süre sonra taburcu olabilmektedir. Cinsel fonksiyonları etkilememesi ve kan sulandırıcı (antikoagülan) tedavi alan hastalarda dahi uygulanabilirliği başlıca avantajlarıdır.

Bu Yazımızda Lazer Prostat Ameliyatı

Hakkında Bilgi Verdik

Daha detaylı bilgi için iletişim sayfasında bulunan bilgilerden ya da iletişim formundan Prof. Dr. Ali Fuat Atmaca ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Almak İçin Tıklayın!