Yapay Mesane Nedir?

Yapay (bağırsak) mesane, bağırsak mesane olarak da bilinir.  İdrar kesesi kanser veya başka nedenlerden dolayı alınan hastanın kendi bağırsağından alınan bir parçanın idrar kesesi haline getirilmesi işlemidir. Bu ameliyatta üreter adı verilen idrar kanallarının uçları bağırsaktan yapılan yeni mesaneye bağlanır. Bağırsak mesanenin bir ucu dış idrar kanalına (üretra) bağlanır. Böylece böbreklerden gelen idrar bu bağırsak mesanede birikir ve dış idrar kanalı ile dışarı atılır.

Yapay Mesane Nedir?
Yapay Mesane Kimlere Yapılır?

Yapay Mesane Hangi Hastalara Yapılır?

Mesane kanseri, idrar keserinin duvarını oluşturan kas tabakasına kadar ilerlediyse ya da mesane içerisinde çok fazla miktarda kanser dokusu varsa ve kapalı ameliyat yöntemiyle temizlenemiyor ise, idrar kesesi tamamen çıkarılır. Bu durumda idrar kesesinin yerini alacak yani idrarı depolayacak yapay bir mesaneye ihtiyaç duyulur.

Beyin ya da omurilik yaralanmalarına bağlı idrar kesesinin hacminin aşırı derecede azaldığı durumlarda ya da spastik tip nörojen mesane hastalığı gibi kanser dışı nedenlerden dolayı da mesanenin çıkarılması gerekebilir. Böyle durumlarda yine bağırsaktan mesane yapılması gerekebilir.

Yapay Mesane Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bağırsaktan mesane ameliyatı açık, laparoskopik ya da robotik yöntemler ile yapılabilir. Mesanenin alınması ve bağırsaklardan yeni bir mesanenin oluşturulması, robotik cerrahi ile tamamen el değmeden ve hastanın karnı açılmadan mümkün olabilmektedir.

Robotik cerrahinin başlıca avantajları şunlardır;

  • Ameliyatın karnın açılmadan ve el değmeden tamamen kapalı olarak yapılması
  • Ameliyat sırasında ve sonrasında kanamanın hemen hiç olmaması
  • Karın içi organların 3 boyutlu bir kamera ile 15 kat büyütülmüş olarak görülebilmesi ve dolayısıyla kanser dokusunun daha iyi temizlenmesi
  • Ameliyat sonrası iyileşmenin daha çabuk olması ve günlük hayata daha erken dönme
  • Ameliyat sonrası dönemde ağrı, enfeksiyon ve barsak tıkanıklığı gibi istenmeyen olayların daha az olması
  • Ameliyat sonrası sertleşme  gibi cinsel fonksiyonların daha iyi bir şekilde korunması

Yapay Mesane Ameliyatı Olan Hastalarımız

Bu Yazımızda Yapay Mesane

Hakkında Bilgi Verdik

Daha detaylı bilgi için iletişim sayfasında bulunan bilgilerden ya da iletişim formundan Prof. Dr. Ali Fuat Atmaca ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Almak İçin Tıklayın!