Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (PNL) Nedir?

Kapalı böbrek taşı ameliyatı ya da kısaca PNL, böbrekteki taşların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.  Böbrek taşı; idrar içinde çözülmüş halde bulunan kalsiyum, ürik asit gibi bazı kistal maddelerin, çeşitli nedenlerden dolayı, böbrek içindeki boşluklarda bir araya gelerek toplanması ve taş haline dönüşmesi durumudur.
Düşebilecek boyutta olanlar (5 mm ve daha küçük olanlar) kendiliğinden idrar ile atılır, ancak taş daha büyükse kendiliğinden düşmesi mümkün değildir. Bu taş böbrek havuzcuğunda ya da üreter  denilen iç idrar kanallarında tıkanıklığa neden olabilir. Böbrek taşının başlıca belirtileri yan ağrısı (böğür ağrısı), karın ağrısı, bulantı, kusma veya idrarda kan görülmesidir.   Böbrek taşının tanısı, yapılan idrar tahlili, böbrek ultrasonu ya da karın bilgisayarlı tomografisi ile konulur.

Böbrek taşının tedavisi, taşın yerine ve büyüklüğüne göre değişir. Böbrek taşı oluşumunu engellemek, taşın düşmesini kolaylaştırmak ve bazı taşların erimesini sağlamak için birtakım ilaç tedavileri uygulanabilir.

Genel olarak 2 cm’nin altında ve tıkanıklık yapmayan taşlara ESWL (şok dalgalarıyla böbrek taşı kırılması) tedavisi uygulanabilir. Bu yöntem ile ğğer taş böbreğin alt havuzcuğunda ise kırılsa bile düşmeyebilir.

Böbrek taşı 2 cm’den büyük veya  ESWL ile kırılamayan sert bir taş ise kapalı böbrek taşı ameliyatı uygulanır. Bu ameliyata tıp dilinde perkütan nefrolitotomi ya da kısava PNL adı verilir.

Bu işlemde, sırt bölgesinde, cilt üzerine yaklaşık 1 cm’lik bir kesi yapılır. Bu kesiden böbrek içine bir tel gönderilir. Daha sonra sırt kasları ve böbreğin etli kısmı (parankim) genişletilir ve bir tüp yerleştirilir.

Nefroskop adı verilen ve bir kamera ve monitör ekranına bağlı olan özel bir alet, bu tüp içinden  böbreğe girilerek taşlara ulaşılır.

Taşlar pnömotik (hava basıncı), ultrason ya da lazer enerjisi kullanılarak kırılır. Taş, kullanılan enerjinin türüne göre ya küçük parçalara ayrılarak dışarıya alınır ya da toz haline getirilerek eritilir.

Prof. Dr. Ali Fuat Atmaca'nın Böbrek Taşı Röportajı

Bu Yazımızda Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı

Hakkında Bilgi Verdik

Daha detaylı bilgi için iletişim sayfasında bulunan bilgilerden ya da iletişim formundan Prof. Dr. Ali Fuat Atmaca ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Almak İçin Tıklayın!