piyelonefrit

Piyolonefrit böbrek iltihabı anlamına gelir. Böbreklerin tutulduğu idrar yolu enfeksiyonudur. Enfeksiyon genellikle bakteriler tarafından meydana getirilir. Böbrek iltihabı, her iki cinste ve her yaşta görülebilir, ancak kadınlarda daha sık görülür. İdrar kesesinin tam olarak boşalmadığı hastalıklarda (erkeklerde prostat büyümesi gibi), idrar kesesinin iltihaplanması ya da idrar kesesindeki idrarın böbreklere geri kaçması (idrar reflüsü) gibi durumlar piyelonefrite neden olabilir. Böbrek iltihabı, genellikle idrar yollarından böbreğe E. Coli başta olmak üzere bakterilerin ulaşması sonucu olur. Böbreğe bakterilerin ulaşması bazen kan yoluyla da olur.

Böbrek iltihabı için özellikle kadınlarda menopoza girme, erkeklerde prostat büyümesi, idrar yollarında taş olması, idrar yollarındaki yapısal ya da işlevsel bozukluklar, bağışıklık sistemindeki bozukluklar ve özellikle hastane ortamında takılan idrar sondaları risk faktörleridir.

Piyelonefritin en önemli belirtileri ateş, üşüme, titreme, böğür ağrısı (yan ağrı), sırt ağrısı, karın ağrısı, bulantı, kusma, yorgunluk ve idrar yaparken sızlamadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumu Gönder